Mein Kampf
ADOLF HITLER
11
PROPAGANDA A ORGANIZACE
Rok 1921 byl pro mne a hnutí ve více smerech obzvláte významný. Po mém vstupu do Nemecké Strany Pracujících jsem okamžite prevzal oddeleni propagandy. Mel jsem tento obor v onom momente za naprosto nejduležitejí. Zprvu totiž platilo nelámat si ani tak hlavu s organizacními záležitostmi, jako spí samotným zprostredkováním idejí vetímu poctu lidí. Propaganda musela bežet daleko vpredu pred organizací, a sehnat jí nejprve ke zpracování lidský materiál. Jsem také neprítelem príli uspechaného a pedantského organizování. Vetinou z toho vzniká pouze mrtvý mechanismus, ale jen velmi zrídka živá organizace. Nebot organizace je neco, co za svou existenci vdecí organickému životu organického vývoje. Mylenky, které uchvátily urcitý pocet lidí, tíhnou samy po urcitém porádku, a tomuto vnitrnímu usporádání náleží velmi velký význam. Avak i zde se musí pocítat se slabostí lidí, která jedince svádí k tomu se alespon zprvu stavet na odpor prevyující osobnosti. Tak, jak je urcitá organizace mechanicky organizována odshora dolu, hrozí zde obrovské nebezpecí, že se jednou dosazený clovek, který sám jete nebyl správne rozpoznán a nevlastní možná ani takové schopnosti, bude snažit zabránit ze žárlivosti v rámci hnutí v postupu zdatnejímu jedinci. koda, kterou by v tomto prípade zpusobil, by mohla mít, obzvláte pro takové mladé hnutí, osudové následky.Z tohoto duvodu je úcelnejí nejprve po nejakou dobu z jedné centrály propagandisticky rozirovat príslunou mylenku, a posléze peclive prozkoumat a zkontrolovat postupne shromáždený lidský materiál za úcelem nalezení vedoucích osobností. Casto se pritom ukáže, že zcela nenápadní lidé jsou rozenými vudci.
Bylo by vak naprosto chybné pokouet se rozpoznat charakteristické vudcovské vlastnosti a schopnosti na základe teoretických poznatku.
Opak je správný.
Velcí teoretikové jsou také jen ve velmi rídkých prípadech i velcí organizátori, nebot velikost teoretiku a programátoru spocívá v první rade v poznatcích a zjiteních abstraktne správných zákonu, zatímco organizátor musí být predevím dobrým psychologem. Musí brát cloveka takového, jaký je, a proto ho musí dobre znát. Stejnou merou ho nesmí ani precenovat, ani ve svém davu podcenovat. Musí se naopak pokouet stejnou merou hodnotit jak jeho slabosti, tak i bestialitu, aby si s prihlédnutím na vechny faktory mohl vytvorit správný obrázek, který je coby živý organismus naplnený neochvejnou silou a tím i vhodný nést danou mylenku a razit jí cestu k nejvyímu úspechu.
A jete ridceji muže být velký teoretik velikým vudcem. Tím spíe jím bude nejaký agitátor, což mnozí, kterí se danou otázkou zabývají ryze vedecky, neradi slyí, a presto je to pochopitelné. Agitátor, který vykazuje schopnosti zprostredkovávat danou mylenku irokým masám, musí být vždy dobrým psychologem, i kdyby byl jen pouhým demagogem. Presto se vak bude k vedení hodit víc, než lidem odcizený, sveta vzdálený teoretik. Nebot vést znamená umet pohybovat masou. Nadání usporádat mylenky nemá s vudcími schopnostmi nic spolecného. Pritom je zcela zbytecné dohadovat se o tom, zda je duležitejí umet usporádat lidské ideály a cíle, nebo je uskutecnovat. Jde tu o to, jako je tomu casto v praktickém živote, že jedno by bez druhého nemelo naprosto žádný smysl. Nejhezcí teoretický názor zustává bez úcelu a hodnoty, pakliže se nejaký vudce nezasadí o to, aby k nemu pohnul iroké vrstvy obyvatelstva. A naopak, co by byla platná vudcovská genialita a vudcovský elán, kdyby oduevnelý teoretik lidskému usilování nevypracoval žádné cíle? Avak personifikace teoretika, organizátora a vudce do jedné osoby, je to nejvzácnejí, co se na této zemi dá nalézt. Toto sjednocení vytvárí velikána.
Od prvního momentu mého pusobení v hnutí jsem se, jak jsem již poznamenal, venoval propagande. Muselo se jí povést postupne naplnit malé jádro lidí novou vírou, aby mohl být získán lidský materiál, ze kterého by pozdeji vzeli první clenové nové organizace. Cíl propagandy pritom casto prestupoval rámec organizace.
Pokud hnutí hájí úmysl zborit dosavadní svet, a na jeho míste vybudovat nový, musí v radách vlastního vedení panovat naprostá jasnost ohledne následujících základních principu: Každé hnutí musí nejprve získaný lidský materiál rozdelit do dvou velkých skupin, totiž na prívržence a na cleny.
Úkolem propagandy je získávat prívržence, úkolem organizace je získávat cleny. Prívrženec hnutí je ten, který souhlasí s jeho cíli, clen hnutí za tyto cíle bojuje. Prívrženec je naklonen hnutí díky její propagande. Organizace pak musí zarídit, aby její clen aktivne pusobil pri získávání nových prívržencu, ze kterých se pak vytvárí noví clenové.
Jelikož prívrženství je podmíneno pouze pasivním uznáním prísluné mylenky, zatímco clenství vyžaduje aktivní zastupování a obhajobu, bude deset prívržencu rovno vždy nanejvýe jednomu až dvema clenum.
Prívrženectví tkví pouze v poznatku, clenství pak v odvaze rozpoznané zastupovat a rozirovat dále.
Poznání svou pasivní formou odpovídá majorite lidstva, které je líné a bojácné. Clenství oproti tomu podminuje aktivní smýlení a odpovídá tak pouze lidské minorite.
Propaganda se proto musí neúnavne snažit o to, aby daná mylenka získávala co nejvíce prívržencu, zatímco organizace musí co nejpecliveji dávat pozor na to, aby z príznivcu vybrala pouze to nejcennejí, a ucinila z nich své cleny. Proto si propaganda nemusí lámat hlavu nad významem každého jí pouceného jedince, o jeho schopnostech, znalostech, jeho pochopení, nebo jeho charakteru, zatímco organice musí z této masy peclive vybrat takové jedince, kterí skutecne umožní zvítezit onomu hnutí.
Propaganda se pokouí vnutit víru celému národu, organizace podchycuje pouze ty, u kterých z psychologických duvodu nehrozí zpomalení dalího írení prísluné mylenky.
Propaganda zpracovává celek ve smyslu dané mylenky a delá ji zralou pro dobu vítezství této mylenky, zatímco organizace musí vítezství seznávat v trvalém, organizacním a boje schopném sjednocení onech prívržencu, kterí se zdají být schopni a ochotni vést boj za její vítezství.
Vítezství dané mylenky bude o to snazí, cím obsáhleji propaganda zpracovala lidi v jejich celku a cím výhradnejí, neochvejnejí a pevnejí je organizace, která tento boj prakticky provádí.
Z toho vyplývá, že pocet prívržencu nemuže být nikdy dost velký, avak pocet clenu bude snadneji spí vyí, než mení.
Pokud propaganda naplnila svou mylenkou celý národ, muže organizace s hrstkou lidí vyvádet dusledky. Propaganda a organizace, tedy prísluníci a clenové tím stojí proti sobe v jakémsi pomeru. Cím lépe propaganda pracovala, tím meni muže být organizace, a tím vetí muže být pocet jejich prívržencu, o to skrovnejí muže být pocet jejich clenu, a naopak. Cím horí je propaganda, tím vetí musí být organizace, a cím méne príznivcu hnutí zbude, tím rozsáhlejí musí být pocet jejich clenu, pokud chce vubec jete pocítat s nejakým úspechem.
Prvním úkolem propagandy je získání lidí pro pozdejí organizaci. Prvním úkolem organizace je získání lidí k provádení propagandy. Druhým úkolem propagandy je rozložení stávajícího stavu a prosazeni nového stavu s novou vírou. Druhým úkolem organizace musí pak být boj za získání moci, aby tak mohlo být dosaženo konecného vítezství dané vírou.
Nejpronikavejí úspech prísluné svetonázorové revoluce muže být vybojován pouze tehdy, pokud jsou o novém svetonázoru pouceni pokud možno vichni lidé - pokud to bude nutné, musí být pozdeji vnucen i zbytku, zatímco organizace mylenky, tedy hnutí, musí podchytit pouze to, co je nezbytne nutné k obsazení nervového centra do úvahy pricházejícího nového státu.
To znamená jinými slovy následující:
V každém skutecne velikém hnutí, které chce preválcovat svet, musí nejprve propaganda rozírit mylenku tohoto hnutí. Musí se neúnavne snažit objasnit ostatním tyto nové mylenkové pochody a pretáhnout je na svou pudu, anebo je alespon zviklat v jejich dosavadním presvedcení. A jelikož rozirování nové mylenky, cili propaganda, musí mít nejakou páter, musí tato mylenka vytvorit nejakou pevnou organizaci. Organizace získává své cleny z veobecných prívržencu získaných propagandou. Tato organizace bude vzrustat tím rychleji, cím intenzivnejí bude práce propagandy, a ta bude opet pracovat tím lépe, cím pevnejí a silnejí bude organizace, která za ní stojí.
Nejvyím posláním organizace je proto starat se o to, aby v rámci clenství v hnutí nevznikala jakákoliv vnitrní nespokojenost, která by mohla vést k rozdelení hnutí, a tím také k oslabeni jeho práce. Dále by se mela starat o to, aby nevymrel duch rozhodných zásahu, nýbrž naopak, aby byl neustále obnovován a posilován. Pocet clenu nemusí rust do nekonecna, ba naopak. Jelikož pouze zlomková cást lidstva je energicky a odvážne nadaná, muselo by hnutí , které by svou organizaci do nekonecna zvetovalo, být tímto dusledkem jednoho dne nutne oslabeno. Organizace, tedy množství clenu, které prerostou urcitou hranici, ztrácí postupne svou bojovou sílu a nejsou nadále schopny rozhodne a úderne podporovat, respektive vyhodnocovat propagandu svých mylenek.
Cím vetí a vnitrne revolucní je mylenka, tím aktivistictejí bude její clenská základna. Nebot s rozvratnou silou této víry je, pro její nositele, spojeno riziko, které se zdá být dobré pro to, udržet si od tela vechny malé, zbabelé malometáky. Budou se v tichosti považovat za prívržence, avak odmítnou to na verejnosti potvrdit svým clenstvím. Tím tedy získává organizace, zastupující skutecne prevratné mylenky, pouze ty nejaktivnejí cleny z propagandou získaných prívržencu. A práve v této, prirozeným výberem získané aktivite clenu daného hnutí, spocívá predpoklad pro dalí stejne aktivní propagandu hnutí a pro úspený boj za uskutecnení techto mylenek.
Nejvetím nebezpecím, které muže hnutí hrozit, je príliné narustání clenské základny díky príli rychlým úspechum. Nebot dokud musí hnutí krute bojovat, vyhýbají se mu vichni zbabele a egoisticky založení lidé. O to víc se pak snaží vstoupit do jeho rad, cím vetí a viditelnejí je úspech této strany.
Práve v tom spocívá to, proc mnoho vítezných hnutí pred konecným výsledkem, nebo lépe receno pred posledním dokoncením jejich vule, náhle z nevysvetlitelného vnitrního oslabení zustali pozadu, rezignovali na boj a konecne postupne vymreli. Z duvodu jejich prvních vítezství se totiž do jejich organizace dostala celá spousta patných, nedustojných, a predevím zbabelých clenu, takže k boji rozhodná menina byla náhle preválcována touto vetinou, takže hnutí bylo donuceno oddat se zcela do služeb jejich vlastních zájmu, strženo na úroven jejich vlastního zbabelého hrdinství a nicnedelání, címž bylo znemožneno dokoncení vítezství puvodní mylenky. Fanatický cíl byl tímto setren, bojová síla ochromena a nebo, jak správne ríká lidové rcení: "Do vína se nyní dostala voda". A potom, ani stromy nemohou rust až do nebe.
Proto je velmi nutné, aby hnutí ciste z pudu sebezáchovy, jakmile se mu nakloní testí a úspech, okamžite zastavilo nábor nových clenu, a dalí zvetování organizace provádelo pouze s nejvetí opatrnosti a po dukladné kontrole. Pouze tak bude moci jádro hnutí udržet uprímne cerstvé a zdravé. Dále se musí postarat o to, aby hnutí vedlo výhradne jen toto zdravé jádro, to znamená, aby urcovalo propagandu, která má vést ke veobecnému uznání, a jako vlastník moci provádet úkony, které jsou nutné k praktickému uskutecnení jejich mylenek.
Ze základu puvodního hnutí musí nejenom obsadit vechny duležité pozice dobytých útvaru, nýbrž musí vytvorit i kompletní vedení. A to do té doby, dokud se dosavadní základní principy a ucení strany nestanou základem a obsahem nového státu. Teprve potom mužou byt zvlátní ústave tohoto státu, zrozené z jejího ducha, dány do rukou jeho oprate. To vak vetinou opet probíhá pouze za vzájemného zápolení, jelikož je to spíe otázka vule a pusobení sil, než lidského názoru, která jsou sice rozpoznány již od pocátku, avak které se nedají rídit donekonecna.
Vechna obrovská hnutí, at již náboženského nebo politického rázu, vdecí svým nejvetím úspechum pouze rozpoznání a aplikaci techto základních principu, a predevím bez prihlédnutí na tyto zákony jsou jakékoliv trvalejí úspechy zcela nemyslitelné. Jako vedoucí propagandy naeho hnutí jsem se ví silou snažil nejenom pripravit pudu pro pozdejí velikost tohoto hnutí, nýbrž jsem se i velmi radikálním pojetím této práce snažil o to, aby organizace získala ten nejlepí materiál. Nebot cím radikálnejí a vybicovanejí moje propaganda byla, o to víc odrazovala vechny ty slabochy a plaché povahy a zabranovala tak jejich infiltraci do puvodního jádra naí organizace. Zustali snad naimi prívrženci, ale urcite ne s hlasitým zduraznováním, nýbrž v bojácném zamlcování této skutecnosti. Kolik tisíc jich mne tehdy ujitovalo, že se vím naprosto souhlasí, avak za žádných okolností se nechteli stát naimi cleny. Hnutí bylo tak radikální, že clenství v nem vystavilo jedince mohutným vytkám, ba dokonce nebezpecí, takže se clovek ani nemuže divit, že pocestní, mírumilovní obcané zustali stát, alespon tehdy stranou, i když svým srdcem již tehdy patrili naprosto k veci.
A tak to také bylo správné.
Kdyby tito lidé, kterí s revolucí vnitrne nesouhlasili, tehdy vstoupili do naí strany, a sice coby clenové, mohli bychom se dnes oznacovat nanejvý jako dobrocinné bratrstvo, v žádném prípade vak ne jako mladé, bojechtivé hnutí.
Živoucí a úderná forma, kterou jsem tehdy propagande vtiskl, posílila a garantovala radikální tendence naeho hnutí, takže nyní byli ke clenství pripraveni - nehlede na výjimky, pouze skutecne radikální lidé.
Pritom tato propaganda pusobila tak, že nás zakrátko statisíce naich prívržencu nejenom že meli vnitrne rádi, nýbrž si práli i nae vítezství, i když byli osobne príli zbabelí, než aby pro to prinesli nejakou svou osobni obet. Do poloviny roku 1921 tato ciste náborová cinnost dostacovala a byla hnutí k užitku. Avak predevím události v lete tohoto roku zacali naznacovat, že po postupném viditelném úspechu propagandy je na rade organizace, která se tomu musí prizpusobit a vyrovnat se s tím.
Pokus skupiny nekolika lidových snílku za podpory tehdejích predstavitelu strany, zmocnit se jejího vedení, vedl ke zhroucení této malé intriky a na valné clenské schuzi mi pak jednohlasne bylo predáno kompletní vedení tohoto hnutí. Zároven probehlo prijetí nové stanovy, která prevádí vekerou zodpovednost na prvního predsedu strany, ruí vekerá chybná rozhodnutí výboru a na místo nich zavádí systém rozdelení práce, který se do té doby požehnaným zpusobem osvedcil.
1. Srpna 1921 jsem za hnutí prevzal tuto malou vnitrní reorganizaci, a pritom jsem se setkal s podporou celé rady vynikajících sil, které musím z povinnosti jmenovat v krátké príloze.
Pri pokusu nyní organizacne zhodnotit, a tím i zakotvit výsledky propagandy, jsem musel odstranit celou radu dosavadních zvyklostí a zavést nové zásady, které žádná jiná strana ani nevlastnila, ani je nechtela uznávat.
V letech 1919 až 1920 vládl hnutí výbor, který byl volen clenskou valnou hromadou, která opet byla predepsána prísluným zákonem. Výbor se sestával z prvního a druhého pokladníka, prvního a druhého zapisovatele a jako hlavou byl první a druhý predsedající. K tomu náleželi jete jeden clenský dozorce, éf propagandy a ruzní prísedící.
Tento výbor ztelesnoval - tak komický byl - vlastne to, co chtelo samo hnutí co nejpríkreji zlikvidovat, totiž parlamentarismus. Nebot bylo zcela jasné, že se jedná o stejný princip, který od nejmeních místních skupin, pres pozdejí obvody, župy, zeme, až po ríské vedení ztelesnuje stejný systém, pod kterým jsme tolik trpeli a bohužel doposud i trpíme.
Bylo neprodlene nutné jednoho dne v tomto ucinit obrat, pokud se z hnutí, z duvodu patných základních principu jeho vnitrní organizace nemelo zkazit, a stát se neschopným dostát svému vyímu poslání.
Zasedání výboru, o kterém byl veden zápis, a ve kterém se rozhodovalo vetinou, predstavoval ve skutecnosti parlament v malém. Také zde chybela jakákoliv osobní zodpovednost a odpovednost. Také zde vládl stejný nesmysl a ten samý nerozum jako ve velkých státních institucích. Pro tyto výbory byli jmenováni zapisovatelé, pokladníci, zástupci pro clenství ve strane, zástupci propagandy a zástupci buhví pro co jete. Potom se vak vichni spolecne meli vyjádrit k jednotlivým otázkám a hlasováním o nich pak rozhodnout. A tak musel zmocnenec pro propagandu hlasovat o záležitosti, která se týkala financních záležitostí, pokladník pak zase hlasoval o vecech organizace, a ten se zase mel starat o veci týkající se zapisovatelu atd.
Proc byl vak nejprve jmenován zvlátní zmocnenec pro propagandu, když pak o techto vecech rozhodovali pokladníci, zapisovatelé, prísedící, atd., je pro zdravý mozek stejne nepochopitelné, jako by bylo nepochopitelné, kdyby v nejaké velké továrne meli rozhodovat o záležitostech predstavenstva konstruktéri jiných oddelení, nebo jiných odvetví, kterí s daným problémem nemají naprosto nic spolecného.
Nikdy jsem se tomuto ílenství nepodrobil, a po krátkém case jsem se techto schuzí prestal úcastnit. Delal jsem si svou propagandu, a basta, pricemž jsem si zakázal, aby mi do toho mého oboru mluvil nejaký zvaný budižknicemu. Stejne jako jsem se obrácene necpal ostatním do jejich krámu.
Jakmile byly prijaty nové stanovy a já byl povolán na místo prvního predsedy, címž jsem získal potrebnou autoritu a odpovídající pravomoci, okamžite jsem tomuto nesmyslu ucinil príkrý konec. Namísto rozhodnuti výboru byl zaveden princip absolutní zodpovednosti.
První predsedající je zodpovedný za celkové vedení hnuti. Rozdeluje práci pod ním stojícím silám výboru, stejne jako ostatním nutným spolupracovníkum. Každý z techto mužu je za své pridelené úkoly plne zodpovedný. Každá z techto osob je podrízena pouze prvnímu predsedajícímu, který se musí starat o jejich kooperaci, respektive se musí starat o jejich spolupráci, a to pomocí výberu osob a vydáváním veobecných smernic.
Tento princip principiální zodpovednosti se postupne stal samozrejmostí v rámci hnutí, nebo alespon v rámci jejího stranického vedení. V malých místních skupinách a možná i v župách a okresech to bude trvat jete dlouhá léta, než budou prosazeny tyto základní principy, nebot vichni bojácní a neschopní se tomu budou zarputile bránit. Pro ne bude jakákoliv zodpovednost za nejaký podnik vždy nepríjemnou záležitostí, nebot vždy se budou cítit svobodnejí a volnejí, když u každého težího rozhodnutí budou v zádech cítit podporu majority takzvaného výboru. Pripadá mi vak nutné zaujmout proti takovému smýlení tím nejostrejím zpusobem co nejkritictejí stanovisko. Zbabelosti pred zodpovedností se nesmí delat žádné ústupky, címž se, ac po dlouhé dobe, docílí správného vnímání vudcovských povinností a schopností, které do vedení dostane pouze ty jedince, kterí jsou pro to skutecne urceni a povoláni.
V každém prípade se musí hnutí, které chce potrít parlamentní ílenství, tohoto nejprve samo zbavit. A také pouze na tomto principu k tomu muže nasbírat potrebné síly.
Hnutí, které v dobe vlády majority prejde ve vem a se vemi na princip vudcovských idejí a z toho podmínené zodpovednosti, jednoho dne s matematickou jistotou prekoná tento dosavadní stav a vyjde ze veho jako vítez.
Tato mylenka vedla v rámci hnutí k jeho naprosté reorganizaci. Ve svém logickém dusledku pak dolo i k velmi ostrému oddelení obchodních provozu hnutí od veobecne politického vedení. Zásadne byla mylenka zodpovednosti rozírena na vekeré stranické soucásti, a tím, že tyto složky byly zbaveny vekerých politických vlivu a byly zamereny na ciste hospodárské úkoly, dolo nutne k jejich obrovskému ozdravení.
Když jsem na podzim roku 1919 vstoupil do tehdy esticlenné strany, nemela tato ani žádnou pobocku, ani žádné zamestnance, nemela dokonce ani žádné formuláre nebo razítko, k dispozici nebylo nic predtiteného. Výbor se scházel nejprve v jednom hostinci v Panské ulici a pozdeji v jedné kavárne u Gasteigu. To byl nemožný a neúnosný stav. Za krátkou dobu jsem se pripojil k hnutí a prolezl jsem celou radu mnichovských kaváren a hostincu s úmyslem nalézt oddelenou místnost, nebo podobný prostor, který, by si nové hnutí mohlo pronajmout. V bývalém Hvezdicovém pivovaru v Tálu se nacházela malá klenutá místnost, která kdysi sloužila bavorským ríským radum jako urcitý druh hostinské místnustky. Byla temná a erá a hodila se jak pro drívejí využití, tak i pro nové, ne zcela obvyklé využití. Ulicka, do které ústilo jediné okno místnosti, byla tak úzká, že i za nejjasnejího letního dne bylo v místnosti prítmí. To byla nae první pobocka. Jelikož nájem obnáel pouhých padesát marek mesicne (pro nás tehdy nepredstavitelná suma!), nemohli jsme klást nejaké velké nároky a nemohli jsme si ani stežovat, když jete tesne pred nastehováním bylo odstraneno obložení sten, urcené kdysi pro ríského radu, takže místnost nyní skutecne vypadala spíe jako krypta než jako kancelár.
Presto to byl již obrovský pokrok. Pomalu jsme obdrželi elektrické svetlo, jete pomaleji pak i telefon. Dovnitr priel stul s nekolika vypujcenými židlemi, konecne i otevrený regál, o neco pozdeji i skrín. Dva kredence, které patrily hospodskému, sloužily k uskladnováni letáku, plakátu, atd.
Dosavadní provoz, to znamená vedení hnutí pomocí jednou týdne konaných schuzí výboru, byl z dlouhodobého hlediska neúnosný. Dobre bežící provoz pobocky mohl zajistit pouze hnutím placený
úredník.
To bylo tehdy velmi težké. Hnutí melo tehdy tak málo clenu, že bylo obrovským umením vybrat z jeho rad nejakého schopnejího jedince, který by s minimálními nároky za svou osobu mohl uspokojit rozmanité nároky hnutí .
První jednatel strany byl po dlouhém hledání nalezen v jednom vojákovi, mém nekdejím kamarádovi, který se jmenoval Schüssler. Nejprve úradoval v naí kancelári denne ráno mezi estou až osmou hodinou, pozdeji mezi pátou až osmou hodinou, až konecne každé odpoledne, a krátce na to se pak rozhodl vykonávat svou službu od božího rána až do pozdní noci. Byl jak pracovitý, tak i výmluvný, ze základu cestný, clovek, který se snažil ze vech svých sil, a sám velice verne lpel na naem hnutí. Schüssler sebou prinesl malý psací stroj znacky Adler, který vlastnil. Byl to první prístroj tohoto druhu ve službách naeho hnutí. Pozdeji byl stranou vykoupen pomocí splátek. Bylo nutno opatrit malý trezor, aby mohla být zajitena kartotéka a clenské knížky pred prípadnými zlodeji. Jeho porízení se tedy neuskutecnilo z duvodu zajitení nejakých vetích financních obnosu, které bychom snad tehdy vlastnili. Naopak, ve bylo nesmírne nuzné, a já sám jsem musel casto pridávat ze svých malých úspor.
O jeden a pul roku pozdeji se nám nae pobocka stala malou, a tak probehlo stehováni do nového lokálu v Corneliusove ulici. Opet to byl hostinec, kam jsme se prestehovali, avak nyní jsme nevlastnili pouze jednu místnost, nýbrž hned tri, a k tomu jete velkou prepážkovou místnost. Tehdy nám to prípadalo jako až prehnané. Zde jsme zustali do listopadu 1923.
V prosinci roku 1920 jsme získali noviny "Völkischer Beobachter". Tyto, jak už bylo patrné z jejich názvu, zastupovaly lidové zájmy, a nyní se mely stát orgánem NSDAP. Vycházely dvakrát týdne, a od roku 1923 se staly deníkem, a koncem srpna 1923 pak obdržely pozdeji proslavený velký formát.
Já jsem tehdy musel, coby naprostý novácek v novinárském oboru, zaplatit casto težké kolné.
Každému by mela být jasná ta skutecnost, že proti príernému židovskému tisku nestály ani jedny jediné skutecne významnejí noviny. Spocívalo to, jak jsem se pak osobne mohl v praxi necíselnekrát presvedcit, v naprosto valné vetine v malé obchodní zdatnosti takzvaných lidových podniku. Byly až moc vedeny v tom smeru, že smylení by melo být nadrazeno výkonu. To je naprosto chybné stanovisko, tím že smýlení nesmí nikdy být necím vnejím, nýbrž své nejlepí vyjádrení nalezne práve ve výkonu. Ten, kdo pro svuj národ vytvárí skutecne neco hodnotného, dává tím najevo hodnotné smýlení, zatímco jiný, který o smýlení pouze žvaní, aniž by pro národ cinil jakoukoliv užitecnou službu, je pouze kudcem onoho skutecného smýlení. Svým smýlením také zatežuje i spolecnost.
Také "Völkischer Beobachter" byly, jak již ríká samo jméno, takzvané "lidové" noviny se vemi prednostmi a jete více chybami a slabostmi, které lpely na lidových institucích. Jeho obsah byl tak ctihodný, jak nemožná byla obchodní správa tohoto podniku. Také u nich byli toho názoru, že lidové noviny je nutno udržovat pomocí lidových daru, místo toho, aby se prosadili v konkurencním boji s ostatními, a že je nesluné nedbalost a chyby obchodního vedení podniku krýt pomocí daru poctive smýlejících patriotu.
V každém prípade jsem se vemi sílami snažil odstranit tento stav, který jsem v jeho povážlivosti brzy rozeznal. Pritom mi pomohlo testí, a to tím, že jsem se seznámil s mužem, který od té doby pusobil nejenom jako obchodní vedoucí novin, nýbrž i jako obchodní vedoucí celé strany, které prokázal neocenitelné služby. V roce 1914, tedy v poli, jsem se seznámil s (tehdy jete mým nadrízeným) dnením generálním obchodním vedoucím celé strany Maxem Amannem. Behem ctyrech válecných let jsem mel možnost skoro trvale pozorovat mimorádné schopnosti, píli a úzkostlivou svedomitost mého pozdejího spolupracovníka.
Uprostred léta roku 1921, když se hnutí nacházelo v težké krizi, a já jsem byl nespokojený s urcitým poctem zamestnancu, pricemž jsem s nekterými zažil trpkou zkuenost, obrátil jsem se na mého nekdejího plukovního kamaráda, kterého mi jednoho dne privedl do cesty osud, s prosbou, aby se nyní stal obchodním vedoucím naeho hnutí. Po dlouhém váhání - Amann se nacházel v nadejné pozici - konecne souhlasil, ovem pod výslovnou podmínkou, že nebude slouhou žádného neschopného výboru, nýbrž že bude výhradne uznávat pouze jednoho jediného vládce.
Je nesmazatelnou zásluhou tohoto obchodne skutecne obsažne vzdelaného prvního obchodního vedoucího hnutí, že prinesl do stranických provozu porádek a cestnost. Od té doby jsou príkladné a nemohou být dosažený žádným podrízeným clánkem, o prekonání ani nemluve. A jako je tomu vždycky v živote, je casto prevyující schopnost provázena závistí a zlobou. To se muselo ocekávat i v tomto prípade a trpelive se s tím smírit.
Již v roce 1922 byly veobecne vytyceny pevné smernice jak pro obchodní, tak i pro ciste organizacní výstavbu hnutí. Existovala již úplná centrální kartotéka, která obsahovala vechny cleny naeho hnutí. Také financní stránka hnutí byla navedena do správných kolejí. Prubežné vylepování muselo být také kryto prubežnými príjmy, mimorádné príjmy byly používány pouze na mimorádné akce. I pres težkost doby tím hnutí zustalo, nehlede na trvalé drobné úcty, skoro bez dluhu, ba dokonce se podarilo dosáhnout trvalého nárustu jeho hodnot. Pracovalo se jako v malém soukromém podniku. Zamestnaný personál musel vynikat svými schopnostmi, a v žádném prípade se nemohl odvolávat na slavné "smýlení". Smýlení každého nacionálního socialisty se prokazuje v první rade jeho pripraveností, vytváret svou pílí a schopnostmi hodnoty ku prospechu celé národní pospolitosti. Kdo na tomto poli nesplní svou povinnost, není hoden ohánet se pojmem smýlení, proti kterému se ve skutecnosti prohreuje. Novým obchodním vedoucím hnutí bylo hned od pocátku se ví rozhodností zastáváno stanovisko, oproti vem možným vlivum, že stranické provozy nesmí být žádné výhodne vydelávající podniky pro nekolik delných prívržencu nebo clenu hnutí. Hnutí, které tak ostrou formou bojuje proti stranické zkorumpovanosti naeho dneního správního aparátu, musí za každou cenu svuj vlastni aparát udržet naprosto cistý od podobných nevaru. Stal se prípad, že do administrace novin byli prijati zamestnanci, kterí svým drívejím smýlením patrili k Bavorské lidové strane, avak, mereno jejich výkonem, se osvedcili jako vysoce kvalifikovaní. Výsledek tohoto pokusu byl veobecne vynikající. Práve tímto cestným a otevreným uznáním jejich skutecného výkonu si hnutí posléze získalo srdce techto zamestnancu rychleji a dusledneji, než by tomu mohlo být v jakémkoliv jiném prípade. Pozdeji se z nich stali výborní nacionální socialisté, a temi i zustali, a to ne jenom recmi, nýbrž to dokázali predevím svou svedomitou, poctivou a rádnou prací, kterou vykonávali ve službách nového hnutí. Je samozrejmé, že dobre kvalifikovaný stranický soudruh bude mít vždy prednost pred stejne dobre zapsaným nestraníkem. Avak nikdo nemuže být zamestnáván pouze na základe svých stranických predpokladu. Rozhodnost, se kterou nový obchodní vedoucí zastával tyto základní principy, a postupne je, i pres vekerý odpor, také prosadil, se v budoucnosti hnutí velmi vyplatilo. Pouze tak bylo možné, že v dobe nejteží inflace, kdy zkrachovalo deseti tisíce podniku a tisíce novin muselo ukoncit svou cinnost, obchodní vedení hnutí nejenom že nezkrachovalo, a bylo schopno také krýt své pohledávky, nýbrž že "Völkischer Beobachter" zažil cím dál tím vetí rozkvet. Tehdy totiž vstoupil do rad velkých novin.
Rok 1921 byl významný také v tom, že se mi, díky mé pozici prvního predsedy strany, podarilo, vymanit spoustu stranických provozu z vlivu kritiky a vmeování se clenu výboru. To bylo velice duležité, nebot jsme nemohli sehnat skutecne schopnou osobu, jelikož do toho neustále hovorili budižknicemové, kterí vemu rozumeli lépe, avak ve skutecnosti za sebou nechávali pouze žalostný zmatek. Na cem pak tito veznalci lpeli nejvíce, byli pionážní kontroly a inspiracní cinnost. Existovali lidé, kterí byli prímo posedlí nemocí, za každým a za vím neco videt, a kterí se nacházeli v jakémsi trvalém stavu gravidity vynikajících plánu, mylenek, projektu a metod. Jejich nejvyím a nejideálnejím cílem vak vetinou bylo vytvorení nejakého výboru, který by coby kontrolní orgán odborne zhodnocoval skutecnou práci ostatní. Mnohým z techto výboráru pritom vubec nedolo, jak ponižující a antisocialistické to je, když clovek, který o veci nemá ani potuchy neustále hovorí do práce skutecným odborníkum. V techto letech jsem v každém prípade spatroval jako svou povinnost, ochranovat pred temito elementy vechny skutecne pracující a zodpovedností zatížené síly hnutí, a zajistit jim potrebné zázemí a volné pole své pracovní pusobnosti.
Nejlepím prostredkem, jak tyto výbory, které nic nedelaly, nebo vytvárely prakticky neproveditelná usnesení, znekodnit, bylo pridelit jim skutecnou práci. Bylo k smíchu, jak se tento spolek potichoucku vyparil a stal se náhle neviditelným. Pritom jsem si vzpomnel na nai tehdy nejvetí instituci, Ríský snem. Jak by se odtamtud vichni náhle vyparili, kdyby jim clovek místo toho vecného tlachání pridelil skutecnou práci. A sice práci, za kterou by každý jeden z techto žvanilu byl osobne zodpovedný.
Již tehdy jsem stále kladl požadavek na to, aby, stejne jako je tomu v osobním živote, se v hnutí pro jednotlivé provozy hledalo tak dlouho, dokud nebyl nalezen ten skutecne správný úredník, správce nebo vedoucí. Tomu pak byla neprodlene dána vekerá autorita a volnost v jednání smerem dolu, pri uvalení naprosté zodpovednosti smerem nahoru, pricemž nikdo neobdržel autoritu nad podrízeným, pokud nebyl vetím odborníkem pres príslunou práci. V prubehu dalích dvou let jsem svoje názory prosazoval cím dál více, a dnes jsou, alespon co se vrchního vedení týce, naprostou samozrejmostí.
Nejzretelnejí úspech tohoto prístupu se ukázal 9. Listopadu 1923.
Když jsem pred ctyrmi lety vstoupil do hnutí, nebylo k dispozici ani razítko. 9.listopadu 1923 bylo hnutí zrueno a jeho majetek zkonfiskován. Ten byl posléze vycíslen se vemi cennými vecmi a novinami na celých sto sedmdesát tisíc zlatých marek.
HOME
Svenska
English
German
French
French
English
German
Italian
Spanish.
Norsk
The Jewish
Plots!
Must
Germany
Perish?
A Jewish plan
for the extinction of the German nation
and the total eradication from the earth, of all her
people!
| English
|
French
|
Deutsch
| Svenska
|
Portug
|
Russian
|
Spanish
|
|
English
|
French
|
Deutsch
|
Svenska
|
Portug
|
Russian
|
Spanish
|
Italian
|
Danish
|