Mein Kampf
ADOLF HITLER
7
ZÁPAS S RUDOU FRONTOU
V letech 1919/20 a také v roce 1921 jsem osobne navtívil takzvaná obcanská shromáždení. Pusobila na me stejným dojmem jako povinná lžicka rybího tuku v detství. Clovek by jej mel užívat, prý je velmi prospený, ale je odporný! Kdyby byl nemecký národ svázán a násilím vtažen na takovéto "obcanské manifestace" a do konce každé akce by byly zamceny dvere a nikdo neputen ven, mohlo by to snad za nekolik století vést k úspechu. Otevrene k tomu musím dodat, že by me poté pravdepodobne život již nebavil a také už bych radeji nechtel být Nemcem. Protože to, díkybohu, nelze, nemel by se clovek divit, že se zdravý a nezkažený lid vyhýbá "obcanským masovým shromáždením" jako cert svecené vode.Poznal jsem je, proroky obcanského svetového názoru a skutecne se nedivím, nýbrž rozumím, proc neprikládají mluvenému slovu žádný význam. Tenkrát jsem navtívil shromáždeni Demokratu, Nemeckých nacionalistu, Nemeckých lidovcu a také Bavorských lidovcu (bavorské Centrum). Ceho si clovek pritom ihned viml, byla homogenní jednolitost posluchacu. Byli to témer výlucne clenové strany, kterí se techto verejných manifestací zúcastnili. To celé, bez jakékoliv discipliny, pripomínalo spíe nudný karetní klub, než shromáždení lidu, který práve prodelává svou velkou revoluci.
Aby byla udržena tato prátelská atmosféra, cinili se prednáející co mohli. Mluvili, nebo lépe receno vetinou predcítali své projevy ve stylu duchaplných novinových clánku nebo vedeckých pojednání, vynechávali vechna silná slova a obcas vyrkli nejaký ten slaboduchý profesorský žert, pri nemž se ctihodný predsednický stul povinne zasmál, nikoliv hlasitým a nakažlivým smíchem, ale vzneene tlumene a zdrženlive.
A predevím ten predsednický stul! Jedenkrát jsem se zúcastnil shromáždení ve Wagnerove sále v Mnichove. Bylo to shromáždení u príležitosti výrocí Bitvy národu u Lipska. Proslov mel jeden ctený starý pan profesor nejaké univerzity. Na pódiu sedelo predstavenstvo. Vlevo jeden s cvikrem, vpravo jeden s cvikrem a uprostred jeden bez cvikru. Vichni tri dustojní, až mel clovek dojem soudního dvora, který má v úmyslu dát nekoho popravit, nebo svátecního krtu novorozence, každopádne neceho církevne posvátného. Takzvaný projev, který by se pravdepodobne dobre vyjímal v tiskové podobe, byl ve svém úcinku jednodue hrozný. Již po tri ctvrte hodine se nacházelo celé shromáždení ve stavu transu, který byl preruován odchody jednotlivých pánu a panicek, pohybem servírek a zíváním stále vetího poctu posluchacu. Tri delníci, kterí prili na shromáždení bud ze zvedavosti nebo z poverení, za kterými jsem stál, se na sebe obcas podívali s pohrdavým úklebkem. Poté, potuchujíce se vzájemne lokty, se v tichosti ze sálu vytratili. Bylo na nich videt, že v žádném prípade nechteli ruit. V prípade tohoto shromáždeni to v žádném prípade nebylo nutné. Konecne se zdálo, že se schuze blíží ke konci. Profesor, jehož hlas stále a stále zeslaboval, ukoncil svou prednáku. Zdvihl se hlavní predsedající shromáždení, který sedel uprostred mezi pány s cvikry. Jásave oslovil prítomné "nemecké sestry a bratry" v tom smyslu, jak velký pocit díku za tuto jedinecnou,
nádhernou, do hloubky jdoucí, základu se dotýkající a pocity oplývající prednáku by chtel vyjádrit panu profesoru X. Nebot tato byla ve vlastním smyslu slova "vnitrním zážitkem", možno ríci až "cinem". Bylo by znesvecením této posvátné chvíle, kdyby nyní nekdo chtel pokracovat diskusí. A proto ve smyslu prání vech prítomných se od diskuse upoutí a místo toho se vichni vyzývají, aby povstali a jednohlasne zvolali "Jsme jednotným bratrským národem" atd. Konecne nás vyzval ke zpevu nemecké národní hymny.
A zacali. Pripadalo mi, že již pri zpevu druhé sloky ubývalo hlasu. Refrén byl ale opet zpíván naplno. U tretí sloky se zesílilo mé podezreni, že možná ne vichni znají jaksepatrí text. Pri této písni je vak podstatné to, zní-li vroucne ze srdce nemecko-národní due vzhuru k nebi.
Poté shromáždení skoncilo. Každý pospíchal, aby byl co nejdríve venku. Nekterí li na pivo, jiní na kávu a dalí na cerstvý vzduch. Ano, ven na cerstvý vzduch, jen ven! To byl i muj jediný pocit. A toto shromáždení má sloužit apotheose hrdinného zápasu statisícu Prusu a Nemcu? Hanba a jete jednou hanba!
Tak nejak se to vláde líbí. Je to samozrejme "pokojné" shromáždení. Tady nemusí mít ministr pro klid a porádek strach, že vlny nadení prekrocí úrední merítko obcanské sporádanosti a davy lidí, omámené nadením, nejdou ze sálu do kaváren a nespechají do hostincu, nýbrž ve ctyrstupu jednotným krokem s písní na rtech maírují ulicemi mesta a tím pridelávají porádkové policii nepríjemnosti.
Ne, s takovými státními obcany muže být zcela spokojen.
Oproti tomu nebyla nacionálne socialistická shromáždení žádná "pokojná" shromáždení. Zde se setkávaly vlny dvou svetonázoru, a ty nekoncily zpevem nejaké patriotické písne, nýbrž fanatickým výbuchem lidové národní váne.
Už od zacátku bylo duležité, aby bylá na naich shromáždeních zajitena slepá disciplina a autorita organizacního vedení. Nebot to, co jsme ríkali, nebylo povídání obcanských "referentu", nýbrž rec svým obsahem a formou urcené k v provokováni stretu. A neprátelé byli na naich shromáždeních! Casto pricházeli ve velkých skupinách, s provokatéry mezi sebou. Na každém z techto obliceju se znacilo presvedcení: Dnes s vámi skoncujeme!
Ano, jak casto k nám tenkrát takovéto kolony pricházely, nai prátelé rudé barvy! Meli predem uložený úkol nás rozehnat a tím s námi skoncovat. Jak casto se to ve nacházelo na vážkách a jen bezohledná energie naich vedoucích shromáždení a naí porádkové služby mohla odvrátit zámery protivníka.
Meli vechny duvody k podráždeni. Na nae shromáždení je pritahovala již rudá barva naich plakátu. Bežní obcané nerozumeli tomu, proc používáme rudou barvu boleviku a videli za tím neco jiného. Nemeckonacionální duchové si stále naeptávali podezrení, že my jsme prý v podstate jen urcitým druhem marxismu, dokonce snad zakukleni marxisté nebo možná snad socialisté. Tyto hlavy nepochopily rozdíl mezi socialismem a marxismem dodnes. Obzvlát poté, co objevili, že se na naich shromáždeních neoslovujeme "dámy a pánové", nýbrž jen "soukmenovce a soukmenovkyne", a mezi sebou jsme si ríkali stranický soudruhu. Tím byl naimi protivníky dokazován ná marxistický duch. Jak casto jsme se otrásali smíchy pred naivitou obcanského strachu, tvárí v tvár jejich bezradnosti o naem puvodu, zámeru a cíli!
Rudou barvu naich plakátu jsme si zvolili po presném a dukladném uvážení, abychom provokovali levicáky, aby se rozhorcili a navtevovali nae shromáždení, aby je naruovali. Tímto zpusobem jsme mohli oslovit dalí lidi.
Bylo skvelé pozorovat jejich bezradnost, bezmocnost a menící se taktiku. Ponejprv vyzývali své prísluníky, aby si nás nevímali a vyhýbali se naim shromáždením. To bylo také veobecne dodržováno.
V prubehu casu nás presto nekterí zacali navtevovat a bylo jich stále víc a víc. Vliv naeho ucení se stával viditelnejí. Vedení naich protivníku se pozvolna stávalo nervózní, až dolo k názoru, že není možné vecne jen prihlížet tomuto vývoji, ale že je nutno jej ukoncit terorem. "Trídne uvedomelý proletariát" byl vyzýván k návteve naich shromáždeni, aby se "monarchistictí reakcionártí tváci a jejich vedení setkali s pestmi proletariátu.
Stalo se, že nae shromáždení bylo již tri ctvrte hodiny pred zacátkem zaplneno delníky. Byli podobni sudu strelného prachu, na kterém již leží horící doutnák a každým okamžikem vyletí do povetrí. Ale stalo se jinak. Tito lidé prili jako nai neprátelé a odcházeli, když už ne jako nai stoupenci, tak v premýlení o správnosti jejich vlastního presvedcení. Pozvolna se stávalo, že se po mé tríhodinové prednáce stoupenci a neprátelé splynuli v jednu nadenou masu. Tam byl každý signál k rozbití a rozehnání schuze marný.
A tady z nás zacali mít levicoví vudcové vážný strach a taktika se otocila. Bylo prijato stanovisko, že jedine správné je zakázat delníkum zásadne vstup na nae shromáždení. Potom již nechodili, ale nekterí prece. A za krátký cas zacala hra opet od zacátku. Zákaz nebyl dodržován a soudruzi pricházeli stále ve vetím poctu. Opet nakonec zvítezili prívrženci radikální taktiky. Meli nás rozbit.
Když se po dvou, trech casto také osmi nebo desíti shromáždení ukázalo, že tzv. rozbití se lehceji rekne než vykoná, a že výsledkem každého dalího shromáždení je úbytek rudých bojovných skupin, bylo vydáno nové heslo: "Proletári, soudruzi a soudružky! Vyhýbejte se shromáždením nacionálne socialistických tvácu!"
Rovnež tak stále se menicí taktiku bylo videt v rudém tisku. Nejprve se o nás vubec nepsalo a když se tisk presvedcil o nesmyslnosti tohoto pocínáni, prikrocil opet k pravému opaku. Každý den byla o nás "zmínka", aby vysvetlila pracujícím, jací jsme smení. Po urcitém case museli tito pánové pocítit, že nám to nevadí, ale práve naopak. Prirozene se kladla otázka, proc je nám venováno v tisku tolik slov, když jsme prý jen k smíchu. Lidé zacínali být zvedaví. Poté otocili a bylo s námi po urcitý cas jednáno jako s úhlavními nepráteli lidstva. Byl to clánek za clánkem, ve kterých bylo poukazováno na nae zlociny a neustále dokazovány nové a nové, skandální príhody si od A do Z novinári vycucávali z prstu. O neúcinnosti techto útoku se zakrátko presvedcili, v podstate to vechno jen napomáhalo tomu, že se na nás soustredila veobecná pozornost.
Tenkrát jsem zastával názor: Je úplne jedno, že se nám posmívají nebo že nám nadávají, že nás prezentují jako aky nebo jako zlocince. Duležité je, že o nás ví, že se o nás stále píe a že se v ocích delníku jevíme jako síla, se kterou je toho casu rozepre. Co jsme ve skutecnosti a co skutecne chceme, to jednoho dne té židovské tiskové smecce ukážeme.
Duvodem, proc tenkrát vetinou nedocházelo k rozbití naich shromáždení byla vak také neuveritelná zbabelost vedení naich protivníku. Ve vech kritických prípadech posílali napred malé hlupáky, sami vak ocekávali výsledky jejich akce mimo nae schuzovní sály.
Témer vždy jsme byli o úmyslu neprátel velice dobre informováni. Nejen proto, že jsme z dobrých duvodu ponechali mnohé nae stranické soudruhy v rudých formacích, ale také proto, že rudí zákulisní puvodci byli velice upovídaní, což se v naem nemeckém národe ostatne vyskytuje velmi casto. Nemohli udržet v tajnosti nic co uvarili, zacali kdákat dríve, než snesli vejce. Tak jsme se vždy dostatecne pripravili, aniž by samo rudé komando tuilo, jak blízko bylo vyhazovu.
Cas nás donutil vzít ochranu naich shromáždeni do svých rukou. S úrední ochranou se pocítat nedalo, ba naopak, ta nahrávala ruitelum. Nebot jediným skutecným úspechem úredního zásahu uskutecneného policií bylo zruení shromáždení. A to byl vlastne jediný cíl ruitelu. Policejní praxe vytvárela svou nevhodnou cinností tolik nezákonností, kolik si jen clovek muže predstavit. Když je totiž nekterému úradu známo, že nekdo ohrožuje shromáždení, není zavren ohrožující, ale je zakázáno shromáždení. Na takovou moudrost byl policejní duch náležite hrdý. Nazýval to "preventivní opatrení k zabráneni nezákonnosti".
Odhodlaný bandita má tedy v každé dobe možnost, aby zabránil rádnému obcanovi v jeho politické cinnosti. Pod heslem "klid a porádek" se státní autorita sklání pred banditou a vyzývá obcana, aby jej laskave neprovokoval. Napríklad chtejí-li nacionální socialisté usporádat na urcitém míste své shromáždení a odbory reknou, že by to vedlo k neprátelskému odporu jejich clenu, neposadí policie tyto vyderace za mríže, ale zakáže nae shromáždeni. Ano, tyto orgány zákona mají dokonce tu neuveritelnou nestydatost, že nám nescetnekrát oznámily takové rozhodnutí písemne. Abychom se uchránili pred takovými eventualitami, museli jsme se starat o to, aby byl každý pokus o naruení zmaren již v zárodku.
Je ale treba vzít v úvahu i následující: Každé shromáždeni, které je ochranováno pouze policií, diskredituje poradatele v ocích irokých mas. Shromáždení, jehož porádáni je zabezpeceno policejne, nepusobí pritažlive, tudíž snižuje predpoklady ke získání nižích vrstev obyvatelstva, které je evidentne vždy použitelnou silou. Tak jako odvážný muž získá srdce ženy snáze než zbabelec, tak získá srdce lidu hrdinné hnutí dríve než zbabelci, kterí jsou drženi pri živote jen policejní ochranou.
Práve z tohoto posledního duvodu se musí mladá strana postarat o uhájení své existence, o svou ochranu a obranu pred nepráteli.
Ochrana schuze se zakládá:
1. Na energickém a psychologicky správném vedeni shromáždení.
2. Na organizované porádkové službe.
Když jsme my, nacionální socialisté porádali tenkrát shromáždení, byli jsme sami jeho pány a ne nekdo jiný. Na toto panské právo jsme kladli v každé minute velký duraz. Nai neprátelé vedeli
velice presne, že kdo provokoval, ten letel. A to nás byl jen tucet uprostred poloviny tisíce. Na tehdejích shromáždeních, predevím mimo Mnichov, nás bylo pet, deset, estnáct nacionálních socialistu mezi peti, esti, sedmi nebo osmi sty protivníky. Netrpeli jsme žádné provokace. Návtevníci naich shromáždení vedeli velice dobre, že se radeji necháme umlátit, než abychom kapitulovali. Bylo to casteji než jednou, že se hrstka naich soudruhu hrdinne prosadila proti rvoucí a mlátící rudé presile. Jiste by v takových prípadech onech patnáct nebo dvacet naich mužu nakonec podlehlo. Avak ti druzí vedeli, že predtím by nejméne dvojnásobek nebo i více z nich melo rozbité lebky a to neradi riskovali.
Ucili jsme se studiem technik marxistických a obcanských shromáždení a neco jsme se naucili. Marxisté meli odjakživa slepou disciplínu, takže mylenka na rozbití jejich shromáždení z obcanské
strany nepripadala v úvahu. O to více se zabývali rudí takovými zámery. Privedli je témer k dokonalosti a li až tak daleko, že ve velkých oblastech Ríe bylo nemarxistické shromáždení oznacováno jako provokace proletariátu. Obzvlát poté, co jejich vudcové zavetrili, že se pri shromáždeních muže jednat také o jejich seznam hríchu, címž by dolo k odhalení jejích lživých a podvodných praktik. Když bylo nejaké takové shromáždení ohláeno, zdvihl se zbesilý pokrik rudého tisku. Pritom se tito principiální pohrdaci zákony ihned zacali obracet na úrady s nutnou i výhružnou prosbou: okamžite zabránit "provokování proletariátu". Podle velikosti úredního pleatce si volili taktiku a docilovali úspechy. Když se vak na takovémto míste mimorádne nacházel skutecný nemecký úredník a nikoliv jen úrednická kreatura a ten zamítl tuto nestydatou drzost, následoval známý požadavek, takovou "provokaci proletariátu" netrpet, masove se prísluné schuze zúcastnit a "pestí delnické trídy prekazit metáckým kreaturám jejich hanebné dílo".
Je treba alespon jednou videt obcanské shromáždení a zažít jeho plactivé, ustraené predsednictvo! Casto bývají taková shromáždení odvolána již po pouhých výhružkách. Byl zde stále velký strach, takže místo toho, aby shromáždení zacínalo v osm hodin, zacínalo vetinou v tri ctvrte na devet nebo až v devet. Predsedající si dal záležet a nejméne dvaceti devíti poklonami vysvetloval prítomným "pánum z opozice", jak on a vichni prítomní jsou vnitrne poteeni (jasná lež!) návtevou pánu, kterí na jejich strane nestojí, protože jedine na spolecných diskusních vecerech (které tímto dopredu slavnostne prislíbil) se mohou názory sobe priblížit a dospet ke vzájemnému porozumení. Pritom jete jedním dechem dodával, že není v žádném prípade úmyslem tohoto shromáždení vyvracet lidem jejich dosavadní názory. To v žádném prípade, každý by se mel chovat podle svých vlastních názoru a nechat druhému také tuto možnost, a proto prosí nechat prednáejícího dokoncit jeho projev, který stejne nebude trvat dlouho, a nenabízet svetu také na tomto shromáždení zahanbující predstavení vnitrní nemecké bratrské nelásky... Brrrr!
Ale bratrský lid na levici nemel pro to vetinou žádné pochopení a prednáející, jete než zacal, musel pod tlakem divokých urážek skoncit, a clovek mel nezrídka dojem, že snad jete dekuje osudu za rychlé skoncení svého martýria. Teatrálne opouteli metantí toreadori schuzí arénu, pokud neleteli ze schodu s boulemi na hlavách, což se také casto stávalo.
Konecne tu bylo pro marxisty neco nového, nae první shromáždení a obzvlát jejich organizace. Pricházeli dovnitr s presvedcením, že u nás budou samozrejme predvádet tytéž hrátky, na které byli zvyklí. "Dnes je s tím konec!" Mnohý z nich pronáel velkohube tuto vetu pri vstupu do naeho sálu, ale než se stacil podruhé ozvat, už byl venku. U nás bylo úplne jiné vedení schuzí. Nikdy jsme neprosili, aby nekdo milostive nechal dokoncit prednáejícího, nikomu jsme predem neslibovali nekonecnou diskusi, nýbrž jsme dali jasne najevo, že pány shromáždení jsme my a z tohoto duvodu zde máme domácí právo a každého, kdo se snažil výkriky ruit, jsme okamžite a bez milosti vyhodili. Pokud zbude cas a bude-li se nám to hodit, bude diskuse, když ne, tak ne, a nyní má slovo ná referent pan XY.
Byli z toho prekvapeni. Meli jsme prísne organizovanou porádkovou ochranu sálu. U obcanských partají se skládala tato ochrana nebo lépe porádková služba z mužu, kterí verili na respekt a autoritu
vzhledem ke svému stárí. Protože se ale marxisticky potvaná masa ani v nejmením nestarala o autoritu, stárí a respekt, byla existence této obcanské ochrany sálu prakticky bezvýznamná. Já jsem hned na zacátku rady naich velkých shromáždení zavedl organizaci ochrany sálu jako porádkovou službu, která zahrnovala zásadne silné a zdatné mladíky. Zcásti to byli kamarádi, které jsem znal z vojenské služby, dalí byli nove získaní stranictí soudruzi, jež byli koleni a vychováváni v tom smyslu, že teror lze premoci pouze terorem, že na této zemi mají úspech pouze lidé odvážní a rozhodní, že bojujeme za obrovskou ideu, která je tak veliká a vzneená, že si zaslouží být zatitována a chránena do poslední kapky krve. Byli proniknuti ucením, že když mlcí rozum a násilí má poslední slovo, nejlepí obranou je útok, že ná porádkový oddíl musí mít takovou povest, že není debatním klubem, nýbrž ke vemu odhodlaným bojovým spolecenstvím.
Jak by se této mládeži taková hesla nelíbila! Tato válecná generace je zklamaná a pobourená, naplnená hnusem a oklivosti nad metáckou zbabelou impotencí.
Tak bylo každému hned jasné, že revoluce byla možná skutecne jen díky katastrofálnímu obcanskému vedení naeho národa. Tenkrát by zde byly pesti, ochotné chránit nemecký národ, ale chybely mozky, které by rozhodly o jejich nasazení. Oci mladých se rozsvítily, když jsem jim vysvetloval nutnost jejich mise a ujitoval je, že vechna moudrost na této zemi nebude mít úspech, nevstoupí-li do jejich služeb síla, která ji zatítí a ochrání, že mírná a laskavá bohyne míru muže pusobit pouze po boku boha války a že každý velký cin tohoto míru vyžaduje ochranu a pomoc síly. Jak si nyní uvedomovali mnohem živejím zpusobem mylenku povinné vojenské služby! Nikoliv v zkostnatelém smyslu starých úrednických duí, stojících ve službách mrtvé autority mrtvého státu, nýbrž v živém poznání povinnosti jednotlivce položit život za bytí svého národa, vždy a kdekoliv.
A jak nastupovala tato mládež? Jako hejno srnu vlétli na ruitele naich shromáždení, bez ohledu na jejich presilu, at byla sebevetí, bez ohledu na rány a krvavé obeti, zcela naplnena velkou mylenkou vytvorit volnou cestu svaté misi naeho hnutí. Již v léte 1920 dostávala organizace porádkových oddílu pevnou formu, pocátkem roku 1921 se tyto zacaly clenit do setnin a ty zase do skupin. Bylo to nezbytne nutné, Nebot mezitím se nae prednáková cinnost neustále rozrustala. Scházeli jsme se i nadále casto v sále mnichovského Dvorního pivovaru, jete casteji vak ve vetích sálech tohoto mesta. Slavnostní sál Obcanského pivovaru a mnichovský Kindl-Keller zažily na podzim a v zime 1920/21 stále mohutnejí masová shromáždení a obraz byl stejný: Shromáždeni NSDAP musela být již tehdy vetinou pred zahájením policejne uzavrena kvuli preplnení. Organizace naich porádkových oddílu nastolila jednu velmi duležitou otázku, kterou bylo treba reit. Hnutí nemelo dosud žádný stranický znak a žádnou vlajku. Neexistence techto symbolu nepredstavovala pouze okamžitou nevýhodu, byla neprijatelná i pro budoucnost. Nevýhody spocívaly predevím v tom, že stranickým soudruhum chybelo jakékoli vnejí oznacení sounáležitosti, zatímco pro budoucnost bylo neakceptovatelné, obejít se bez znaku, který by mel charakter symbolu hnutí a jako takový by byl protikladem Internacionály.
Psychologický význam takového symbolu jsem mel možnost poznat nejednou již za svého mládí a také citove pochopit. Po válce jsem zažil v Berlíne masové shromáždení marxismu pred Královským zámkem a parkem. More rudých vlajek, rudé pásky a rudé kvety propujcily tomuto shromáždení, jehož se zúcastnilo odhadem sto dvacet tisíc lidí, vnejkove velmi mocný dojem. Sám jsem mohl cítit a porozumet tomu, jak lehce muže prostý clovek z lidu propadnout sugestivnímu kouzlu tak grandiózne pusobivé podívané. Metanský tábor, který z pohledu politických stran neprezentuje nebo nezastává vubec žádný svetový názor, nemel také žádné vlastní vlajky. Sestával z "vlastencu" a ti behali v ríských barvách. Kdyby tyto barvy byly symbolem urcitého svetového názoru, dalo by se pochopit, že majitelé státu spatrují v jeho vlajce a jejích barvách také symboliku svého svetového názoru. Tak tomu vak nebylo. Ríe vznikla bez pricinení nemeckého metanstva a její vlajka se zrodila z klínu války. Tím vak byla ve skutecnosti pouhou státní vlajkou a neobsahovala žádný význam ve smyslu zvlátní svetonázorové mise.
Pouze na jednom míste nemecky mluvící oblasti existovalo neco jako obcanská stranická vlajka, a to v nemeckém Rakousku. Cást tamního nacionálního metanstva si zvolila za stranickou vlajku barvy osmactyricátého roku - cernou, rudou a zlatou - címž vznikl symbol, který byl sice svetonázorove bez významu, avak z hlediska státní politiky mel revolucní charakter. Nejvetími nepráteli této cerno-rudo-zlaté vlajky byli - a to by se dnes nemelo zapomínat - sociální demokraté a krestanti sociálové, prípadne klerikálové. Nebot práve oni tenkrát tyto barvy nadávkami znecistili a popinili, stejne jako pozdeji roku 1918 vláceli pínou vlajku cerno-bílo-rudou. Ostatne byly barvy cerná-rudá-zlatá nemeckých stran starého Rakouska barvami roku 1848, tedy doby, která mohla být fantastická a kterou reprezentovaly jednotlivé cestné nemecké due, i když neviditelne stál v pozadí Žid jako strujce veho. Teprve vak vlastizradou a nestydatým zacachrováním nemeckého národa a majetku se stala tato vlajka pro marxismus a Centrum sympatickou, takže ji dnes uctívají jako nejvyí svátost a zakládají korouhve na ochranu této, jimi zneuctené vlajky.
Až do roku 1920 nestála proti marxismu ve skutecnosti žádná vlajka, která by svetonázorove ztelesnovala polární protiklad vuci tomuto. Nebot když se nemecké metanstvo po roce 1918 neodhodlalo k tomu, aby jako svuj symbol prevzalo onu nyní náhle znovuobjevenou cerno-rudo-zlatou Rískou vlajku, nemelo by stejne žádný program pro budoucnost, jež by odpovídal novému vývoji, ledaže by se rozhodlo pro mylenku rekonstrukce bývalé Ríe.
A této mylence vdecí cerno-bílo-rudá vlajka staré Ríe za své znovuzrození jako vlajka naich takzvaných národne metanských stran.
Je jasné, že symbol pomeru, které byl y za neslavných okolností a pruvodních jevu marxismem prekonány, se sotva hodí jako znamení, pod kterým má být tentýž marxismus znicen. Jakkoliv posvátné a drahé musejí být tyto staré prekrásné barvy v jejich mladistvém seskupeni každému slunému Nemci, který pod nimi bojoval a videl obeti mnoha dalích, není tato vlajka vhodná jako symbol boje o budoucnost.
Na rozdíl od metanských politiku jsem v naem hnutí vždy zastával názor, že pro nemecký národ je testím to, že ztratil svou starou vlajku. Co delá republika pod svou vlajkou, to nám muže být jedno. Z hloubi srdce vak bychom meli dekovat osudu za to, že milostive uchránil nejslavnejí válecnou vlajku vech dob pred tím, aby byla použita jako prosteradlo potupné prostituce. Soucasná Ríe, která prodává sebe a své obcany, nesmí používat cestnou cerno-bílo-rudou vlajku hrdinu.
Dokud trvá listopadová hanba, a¦ si nosí svuj vnejí obal a nepokouí se ukrást ten, který pochází z pocestné minulosti. Nai metantí politici by si meli vrýt do svedomí: kdo si preje pro tento stát cerno-bilo-rudou vlajku, dopoutí se krádeže na naí minulosti. Nekdejí vlajka se hodila skutecne pouze pro nekdejí Ríi a to stejne tak, jako si díkybohu nynejí republika zvolila pro sebe odpovídající vlajku. Hnutí, jež v tomto smyslu dnes bojuje proti marxismu, musí již ve své vlajce nést symbol nového státu.
Otázka nové vlajky, tzn. jak má vypadat, nás tehdy velmi zamestnávala. Ze vech stran pricházely návrhy, které vak byly vetinou víc dobre mínené než zdarilé. Nebot nová vlajka mela být jednak symbolem naeho boje a stejne tak mela mít silnou plakátovou pusobnost. Kdo se zabýval intenzivne masou lidu, uvedomí si ve vech techto zdánlivých malickostech duležitost veci. Pusobivý znak muže dát ve stotisících prípadu prvotní podnet k zájmu o hnutí.
Z tohoto duvodu jsme museli zamítnout vechny návrhy identifikovat nae hnutí bílou vlajkou, jak bylo navrhováno, se starým státem ci správneji se slaboskými stranami, jejichž jediný politický cíl je znovunastolení starých pomeru. Krome toho bílá není nijak strhující barva. Hodí se pro spolecenství cudných panen, avak nikoliv pro prevratné hnutí revolucní doby.
Také cerná barva byla navrhována: sama o sobe je vhodná pro dnení dobu, avak neobsahuje žádnou nejak významnou symboliku úsilí naeho hnutí. Krome toho není dost strhující.
Kombinace bílo-modrá, pres její esteticky nádherné pusobení, byla zamítnuta proto, že se jedná o barvy jednoho nemeckého státu a jednoho politického postoje nevalné povesti vzhledem k partikulární úzkoprsosti. Ostatne i zde bylo možné steží nalézt odkaz na nae hnutí. Totéž platilo pro kombinaci cerná-bílá.
Cerno-rudo-zlatá nepricházela v úvahu. Stejne tak cerno-bílo-rudá, a to z výe uvedených duvodu, a urcite nikoli v dosavadním pojetf.
Já jsem se vždy zasazoval za ponecháni si starých barev, nikoliv pouze proto, že jsou pro mne jako vojáka tím nejposvátnejím, co znám, ale také proto, že ve svém estetickém pusobení nejvíce odpovídají mému citu. Musel jsem bez výjimky odmítat nescetné návrhy, jež tenkrát pricházely z kruhu naeho mladého hnutí, pricemž vetina z nich do staré vlajky vkládaly Svastiku. Jako vudce jsem nechtel okamžite vystoupit na verejnost s vlastním návrhem, nebot bylo prece možné, že ten ci onen bude stejne dobrý nebo i lepí. Skutecne jeden zubní lékar ze tarnberku dodal nikoliv patný návrh, který se ostatne velmi blížil tomu mému, mel vak jednu chybu, a sice Svastika s ohnutými háky byla vkomponována do bílého kruhu. Sám jsem mezitím po nescetných pokusech stanovil definitivní formu, vlajku z rudé základní látky s jedním bílým kruhem a v jeho stredu cerná Svastika. Posléze jsem nael urcitý pomer mezi velikostí vlajky a velikostí bílého kruhu, jakož i formu a proporce Svastiky. A pri tom zustalo.
Ve stejném duchu byly ihned objednány pásky na rukávy pro poradatelské oddíly, a to rudá páska, na níž se rovnež nachází bílý kruh s cernou Svastikou. Také stranický znak byl navržen podle stejného vzoru: bílý kruh na rudém pozadí a uprostred Svastika. Mnichovský zlatník Suß dodal první použitelný a dosud používaný návrh.
V léte 1920 byla poprvé nová vlajka prezentována verejnosti. Hodila se výtecne k naemu mladému hnutí. Byla stejne mladá a nová jako hnutí samo. Nikdo ji predtím nevidel, pusobila tenkrát jako horící pochoden. Vichni jsme tenkrát pocitovali témer detskou radost, když jedna verná stranická soudružka návrh poprvé zhotovila a vlajku dodala. Již o nekolik mesícu pozdeji jsme se zabývali v Mnichove tím, jak rozírit nový symbol hnutí, k cemuž prispely zejména stále významnejí porádkové oddíly.
A v pravde je to symbol! Nejen proto, že prostrednictvím námi vemi vroucne milovaných barev, které kdysi prinesly nemeckému národu tolik cti, projevujeme nai úctu pred minulostí, ale byla rovnež i nejlepí personifikací úsilí naeho hnutí. Jako nacionální socialisté spatrujeme v naí vlajce ná program. V rudé barve vidíme sociální mylenku naeho hnutí, v bílé mylenku nacionalistickou, ve Svastice úkol boje za vítezství Árijského cloveka a soucasne s tím také mylenku vítezství tvurcí práce, jež byla vždy antisemitská a antisemitskou stále bude.
Dva roky pozdeji, když se z porádkové služby dávno stal mnohotisícový útocný oddíl, vyvstala nutnost dát této branné organizaci mladého svetového názoru zvlátní symbol vítezství: standartu. I tu jsem sám navrhl a nechal ji zhotovit starým, verným stranickým soudruhem, zlatnickým mistrem Gahrem. Od té doby patrí i standarta k charakteristickým a válecným znakum nacionálnne socialistického boje.
Verejná cinnost formou lidových shromáždení, která se v roce 1920 stále stupnovala, dola tak daleko, že jsme porádali mnohdy dokonce i dve shromáždení týdne. Pred naimi plakáty se shromaždovali lidé, nejvetí sály ve meste byly vždy plné, desetitisíce svedených marxistu nacházely cestu zpet do svého národního spolecenství, aby se z nich stávali bojovníci za budoucí, svobodnou Nemeckou Ríi. Mnichovská verejnost nás poznala. Mluvilo se o nás a slovo "nacionální socialista" bylo mnoha lidem bežné a znamenalo program. Zástupy stoupencu a dokonce i clenu zacaly nepretržite vzrustat, takže v zime 1920/21 jsme mohli v Mnichove vystupovat již jako silná strana.
Neexistovala tehdy krome marxistických stran žádná jiná strana, predevím žádná nacionální, která by se mohla vykázat takovými masovými shromáždeními jako my. Mnichovský Kindl-Keller, kam se velo pet tisíc osob, byl nejednou preplnen a jediný prostor, pro nejž jsme se dosud neodhodlali, byl cirkus Krone.
Koncem ledna 1921 nastaly pro Nemecko opet težké casy. Parížská dohoda, podle níž se Nemecko zavázalo k zaplacení poetilé cástky sto miliard zlatých marek, se mela stát formou londýnského diktátu skutecností.
Pracovní spolecenství takzvaných národních svazu, které v Mnichove existuje již dlouho, chtelo pri této príležitosti usporádat spolecný protest. Cas velmi tlacil a já sám jsem byl velmi nervózní z neustálého improvizování pri provádení již prijatých usnesení. Nejprve byla rec o shromáždení na Královském námestí, potom se od toho upustilo ze strachu pred rudými, že by mohli shromáždení rozbít, a plánovalo se protestní shromáždení pred Síní vojevudcu. I z toho nakonec selo a bylo navrženo spolecné shromáždení v restauraci Kindl-Keller. Mezitím ubíhal den za dnem, velké strany nebraly tuto hroznou událost vubec na vedomí a Pracovní spolecenství se nemohlo rozhodnout stanovit pevný termín pro plánovanou akci.
V úterý 1. února 1921 jsem požádal naléhave o definitivní rozhodnutí. Byl jsem odkázán na stredu. Ve stredu jsem vyžadoval bezpodmínecne jasnou zprávu, jestli se bude shromáždení konat a kdy. Odpoved byla opet neurcitá a vyhýbavá. Dola mi trpelivost a rozhodl jsem se, že usporádáme protestní shromáždení sami. Ve stredu v poledne jsem behem deseti minut nadiktoval do psacího stroje text plakátu a soucasne jsem nechal objednat na prítí den, na ctvrtek 3. Tutora, cirkus Krone. Bylo to tehdy velmi riskantní. Nejen proto, že se zdálo problematické, naplníme-li tak obrovský sál, ale bylo zde i nebezpecí rozbití shromáždení.
Nae poradatelská služba nebyla jete dostatecná pro tento kolosální prostor. Nemel jsem také jasnou predstavu o zpusobu možného postupu v prípade pokusu o rozbití shromáždení. Ten jsem tenkrát považoval za mnohem obtížnejí v cirkusové budove než v normálním sále. Avak, jak se pozdeji ukázalo, bylo tomu práve naopak. V obrovském prostoru bylo skutecne snazí zvládnou výtržnickou skupinu než v preplneném sále.
Jedno vak bylo jisté: jakýkoliv neúspech by nás vrhl o dlouhou dobu zpet. Nebot jediné úspené rozbití naeho shromáždení by rázem zruilo ná nimbus a osmelilo protivníky, aby se znovu a znovu pokoueli o to, co se jim už jednou podarilo. Mohlo by to vést k sabotáži naí cinnosti porádání verejných shromáždení, což by bylo možné prekonat teprve po mnoha mesících a po težkých bojích. K plakátování jsme meli pouze jediný den a to práve ctvrtek, kdy se shromáždení melo konat. Bohužel od rána prelo a zdály se oprávnené obavy, zda za techto okolnosti nezustanou mnozí lidé radeji doma, než aby se v deti a snehu vydali na shromáždení, na nemž by mohlo dojít k nejhorím násilnostem.
Ve ctvrtek dopoledne jsem dostal najednou strach, že se prostor nenaplní (mel bych také ostudu pred Pracovním spolecenstvím), takže jsem jete narychlo nadiktoval nekolik letáku a dal je vytisknout, aby mohly být odpoledne rozdány. Obsahovaly prirozene výzvu k návteve shromáždení.
Dva nákladní automobily, které jsem pronajal, byly zahaleny do množství cervených látek, nahore bylo zastrceno nekolik naich vlajek a každý byl obsazen patnácti až dvaceti stranickými soudruhy, dostali rozkaz projíždet pilne ulicemi mesta, rozhazovat letáky a delat propagandu pro vecerní masové shromáždení. Bylo to tehdy poprvé, co jezdily nákladní automobily s vlajkami po meste a nebyla to akce marxistu. Metáci civeli s otevrenou hubou na rude dekorované vozy s vlajícími vlajkami se Svastikou, pricemž v okrajových ctvrtích se zvedaly i zataté pesti, jejichž majitelé zurili nad touto nejnovejí "provokací proletariátu". Nebot pouze marxisté meli právo porádat shromáždení, stejne jako jezdit sem a tam nákladními automobily.
V sedm hodin vecer nebyl jete cirkus naplnen. Každých deset minut jsem byl telefonicky informován a byl jsem docela neklidný, nebot v sedm hodin nebo ve ctvrt na osm bývaly jiné sály vetinou plné. Nevzal jsem totiž v úvahu obrovské dimenze nového prostoru: tisíc osob predstavovalo opticky v sále Dvorního pivovaru již docela dobrou úcast, zatímco v cirkusu Krone tento pocet nijak nevynikal. Krátce na to vak zacaly pricházet príznivejí zprávy a ve tri ctvrte na osm byl prostor zaplnen ze trí ctvrtin a masa lidí stála jete u pokladen. Vyjel jsem tam.
Dve minuty po osmé jsem prijel pred cirkus. Porád jete bylo videt mnoho lidí pred budovou, cástecne to byli zvedavci, bylo mezi nimi i mnoho protivníku, kterí chteli vyckat venku, jak to dopadne.
Když jsem vstoupil do obrovské haly, zmocnila se me stejná radost jako pred rokem pri prvním shromáždení v Slavnostním sále mnichovského Dvorního pivovaru. Ale teprve, když jsem se prodral radami lidí a vystoupil na vyvýené pódium, spatril jsem ná úspech v celé jeho velikosti. Jako obrovitá mule ležel tento sál prede mnou, zaplnen tisíci a tisíci lidí. Dokonce i manéž byla obsazena do posledního místa. Více než pet tisíc est set vstupenek bylo vydáno, a pripocteme-li k tomu celkový pocet nezamestnaných, chudých studentu a nae porádkové síly, mohlo tam být nejakých est a pul tisíce lidí.
"Budoucnost nebo zánik" znelo téma a moje srdce jásalo v presvedcení, že budoucnost leží tam dole prede mnou.
Zacal jsem mluvit a mluvil jsem asi dve a pul hodiny, již po pul hodine jsem cítil, že shromáždení bude mít velký úspech. Spojení se vemi temito tisíci lidí bylo navázáno. Již po hodine me zacínaly preruovat stále vetí vlny spontánního potlesku, po dvou hodinách potlesk upadal a nastával posvátný klid, který jsem pozdeji v tomto sále prožíval vždy stále znova, klid, který je nezapomenutelný pro každého z úcastníku. Nebylo slyet víc než dech tohoto obrovského množství lidí a teprve když jsem vyrkl poslední slovo, ticho se prolomilo v osvobozující záver, vroucný zpev nemecké hymny.
Jete jsem se díval, jak se obrovský prostor zvolna zacínal vyprazdnovat a nesmírné more lidí proudilo ven obrovským stredním východem skoro dvacet minut. Teprve poté jsem tasten opustil své místo a vydal se domu.
Z tohoto prvního shromáždení v cirkusu Krone v Mnichove byly porízeny zábery. Ukazují lépe než slova velikost tohoto shromáždení. Obcanské noviny prinesly snímky a krátké zprávy, v nichž se vak uvádelo jen to, že se jednalo o "nacionální" shromáždení, pricemž poradatel byl jako obvykle zamlcen.
Touto akcí jsme poprvé výrazne prekrocili rámec bežné politické strany. Nyní už nebylo možné nás ignorovat. Aby nevyvstal dojem, že se v prípade tohoto úspechu jednalo pouze o výjimecnou událost s jepicím životem, rozhodl jsem okamžite o konání dalího shromáždení v cirkusu Krone a to hned prítí týden - a úspech byl stejný. Zase byl obrovský sál naplnen k prasknutí, takže jsem následující týden potretí usporádal shromáždení ve stejne velkém stylu. A i potretí byl obrovský cirkusový sál preplnen lidmi.
Po tomto úvodu roku 1921 jsem jete více vystupnoval prednákovou cinnost v Mnichove. Nikoliv jednou týdne, ale nekdy i dvakrát za týden se konala masová shromáždení, v léte a na podzim to bývalo dokonce i trikrát v týdnu. Scházeli jsme se nyní vždycky v cirkuse a mohli jsme se zadostiucinením konstatovat, že vechny nae vecery mely stejný úspech. Výsledkem byl stále rostoucí pocet príznivcu hnutí a velký príliv nových clenu.
Takové úspechy nenechaly prirozene nae protivníky v klidu. Museli sami poznat, že jejich dosavadní taktika, pohybující se mezi terorem a ignorováním, nemohla ani jedním ani druhým zbrzdit vývoj hnutí. S vypetím posledních sil se odhodlali k teroristickému aktu, aby znemožnili s konecnou platností nai verejnou cinnost.
Jako vnejí podnet k této akci byl použit nanejvý záhadný údajný atentát na jistého poslance zemského snemu jménem Erhard Auer. Recený Erhard Auer mel být údajne jednoho vecera kýmsi postrelen. Tedy postrelen ve skutecnosti nebyl, ale nekdo se prý pokusil po nem strílet. Bájecná duchaprítomnost, jakož i príslovecná statecnost tohoto sociálne-demokratického stranického vudce tento hanebný útok nejen že odvrátily, ale hanebné pachatele zahnaly jete na zbabelý útek. Tito prchali tak rychle a uprchli tak daleko, že policie po nich ani pozdeji nemohla najít sebemení stopu. Tento tajuplný prípad byl orgánem sociálne-demokratické strany v Mnichove využit k nehoráznému tvaní proti naemu hnutí, pricemž s obvyklou užvanenosti bylo naznacováno to, co melo následovat. Je prý postaráno o to, aby nae stromy nevyrostly do nebe, a že ted pocítíme sílu proletárských pestí. O nekolik dní pozdeji nadeel den útoku.
Za místo konecného zúctování bylo zvoleno nae shromáždení ve Slavnostním sále mnichovského Dvorského pivovaru, na nemž jsem mel vystoupit.
Dne 4.11.1921 odpoledne mezi estou a sedmou jsem obdržel zarucenou zprávu, že nae shromáždení má být bezpodmínecne rozbito a že za tímto úcelem budou z nekolika rudých provozu vyslány na shromáždení davy delníku.
Netastnou náhodou jsme nedostali toto vyrozumení už dríve. Nebat téhož dne jsme opouteli nae ctihodné ústredí v mnichovské Sterneckergasse a stehovali se jinam. Presneji receno, staré kanceláre jsme opustili, ale nemohli jsme se jete nastehovat do nových, protože tam dosud pracovali remeslníci. Jelikož také telefon byl ve starém ústredí již odpojen a v novém jete zapojen nebyl, nedostali jsme radu telefonátu, které nám chtely sdelit zamýlené rozbití naí schuze.
V dusledku toho bylo shromáždení chráneno pouze pocetne slabou poradatelskou službou. Prítomen byl oddíl približne estactyriceti mužu, poplachový systém nebyl dosud vybudován tak, aby bylo možné navecer behem jedné hodiny privolat dostatecné posily. Krome toho: podobné alarmující povesti jsme slyeli nescetnekrát, aniž se potom neco zvlátního stalo. Stará pravda, že ohláené revoluce se obvykle nekonají, se také u nás až do té doby vždycky potvrdila. Proto i z tohoto duvodu snad nebylo podniknuto ve, co ten den podniknuto být melo, aby bylo možné vystoupit s brutální rozhodností proti úmyslu rozbít nae shromáždení.
Slavnostní sál mnichovského Dvorního pivovaru jsme navíc považovali za nejméne vhodný pro rozbití schuze. Toho jsme se obávali víc ve vetích sálech, zejména v cirkusu Krone. Nicméne tento den nám prinesl cenné poucení. Pozdeji jsme tyto otázky, mohu ríct, studovali s vedeckou metodikou a dospeli jsme k výsledkum, které byly zcásti stejne neuveritelné jako zajímavé a v následující dobe mely základní význam pro organizacní a taktické vedení naich útocných oddílu SA.
Když jsem ve tri ctvrte na osm vstoupil do predsálí Dvorního pivovaru, nemohly být již žádné pochybnosti o existujícím zámeru. Sál byl preplnen a tudíž policejne uzavren. Nai protivníci, kterí se dostavili velmi záhy, byli v sále a nai prívrženci stáli z vetí cásti venku. Malá skupina SA me ocekávala v predsálí. Nechal jsem zavrít dvere do velkého sálu a nastoupit onech petactyricet ci estactyricet mužu. Objasnil jsem tem mladým, že pravdepodobne dnes poprvé jde do tuhého, že budou muset prokázat svou opravdovou vernost hnutí a že nikdo z nás nesmí opustit sál, ledaže by nás vynáeli jako mrtvé, já sám že zustanu v sále a neverím tomu, že me jeden jediný z nich opustí, avak spatrím-li koho, že se projevil jako zbabelec, osobne mu strhnu pásku z rukávu a odeberu stranický odznak. Potom jsem je vyzval, aby pri sebemením pokusu o rozbití shromáždení neprodlene zakrocili a uvedomili si, že nejlepí obrana sebe sama je útok.
Odpovedí bylo trojnásobné "Heil!", které tentokrát znelo drsneji než kdy jindy.
Poté jsem veel do sálu a spatril situaci na vlastní oci. Sedeli tesne vedle sebe a snažili se me probodnout už ocima. Nescetné obliceje se ke mne obracely se zarputilou nenávistí, zatím co jiní s výsmenými grimasami vydávali jednoznacné výkriky. Prý dnes s námi "skoncují", máme si dávat pozor na své vnitrnosti, prý nám s konecnou platnosti zacpou hubu a dalí takové pekné recnické obraty, kolik jich jenom je. Byli si vedomi své presily a cítili se podle toho.
Presto mohla být schuze zahájena a já jsem zacal mluvit. Stával jsem v Dvorním pivovare vždy u delí strany sálu a mé pódium byl pivní stul. Nacházel jsem se tedy vlastne uprostred mezi lidmi. Snad tato okolnost prispívala k tomu, že v práve tomto sále vždycky vznikala taková atmosféra, s jakou jsem na žádném jiném míste nikdy nesetkal.
Prede mnou a zejména vlevo ode mne sedeli a stáli samí naprátelé. Byli to vesmes robustní muži a mladíci, vetinou z fabrik firem Maffei, Kustermann apod. Podél levé steny sálu se dostali již docela tesne až k mému stolu a zacali shromaždovat težké litrové pivní korbely, tzn. objednávali si dalí a dalí piva a zpola vypité korbely staveli pod stoly. Byly jich celé baterie a velice by mne udivilo, kdyby to vechno dnes znovu dopadlo stejne dobre, jako tenkrát.
Približne po puldruhé hodine - tak dlouho jsem mohl pres vechen pokrik mluvit - se zdálo, jako bych byl pánem situace. Vudcové bojuvek to asi cítili také, nebot byli stále neklidnejí, stále casteji vycházeli ven, opet pricházeli a viditelne nervózní mluvili na své lidi.
Malá psychologická chyba, jíž jsem se dopustil pri reakci na jeden z preruujících výkriku a kterou jsem si uvedomil, sotva jsem to slovo vyslovil, se stala signálem k útoku. Nekolik zlostných výkriku a jeden muž vyskocil náhle na židli a zarval do sálu: "Svobodu!". Na toto znamení se dali bojovníci za svobodu do práce. V nekolika vterinách se celý sál naplnil rvoucím a kricícím lidským davem, nad nímž, jako strely z houfnic, létaly nescetné pivní korbely, mezi tím praskání lámajících se židlí, rozbíjejících se pivních korbelu, rev, povyk, výkriky. Byla to bláznivá podívaná.
Zustal jsem stát na svém míste a videl jsem, jak obetave moji mladí plnili svou povinnost. To bych chtel videt na nejakém obcanském shromáždení!
Ten tanec jete nezacal, když se moji útocníci, nebot tak se od tohoto dne jmenovali, zaútocili. Jako vlci se vrhali ve smeckách osmi až deseti mužu na neprátele a zacali je skutecne postupne mlátit ven ze sálu. Už po peti minutách jsem nevidel témer nikoho z nich, který by nebyl zbrocen krví. Kolik z nich jsem tehdy teprve správne poznal, v jejich cele výborný Maurice, muj dnení soukromý sekretár Heß a mnoho jiných, kterí, ac težce zraneni, útocili stále znova, pokud jenom mohli stát na nohou. Dvacet minut trval tento pekelný rámus, potom vak byli neprátelé, jichž mohlo být snad sedm ci osm set, mými ani ne padesáti muži z vetí cásti vymláceni ze sálu a shozeni ze schodu. Jenom v protejím levém rohu se jete držel jejich vetí houf, jenž kladl zarputilý odpor. V tom náhle padly od vchodu do sálu smerem k pódiu dva výstrely z pistole a poté se rozpoutala divoká strelba. Srdce skoro jásalo pri takovém osvežení starých zážitku z války. Kdo strílel, to se již nedalo z mého místa zjistit, lze jen konstatovat, že od tohoto okamžiku zbesilost mých krvácejících hochu jete vzrostla, až nakonec premohli i poslední naruitele a vyhnali je ze sálu.
Ubehlo asi petadvacet minut, sál vypadal tak, jako kdyby tam vybuchl granát. Mnozí z mých stoupencu byli oetrováni, nekteré bylo nutné odvézt, avak my jsme zustali pány situace. Hermann Esser, jenž tento vecer prevzal rízení shromáždení, prohlásil: "Schuze pokracuje. Slovo má referent", a já jsem pokracoval.
Když jsme poté sami schuzi zakoncili, objevil se náhle rozcílený porucík od policie a s divokou gestikulací zakrákoral do sálu: "Schuze je rozputena".
Nechtene jsem se musel tomu opoždenci za událostmi zasmát. Pravý policejní chvastoun. Cím jsou tito lidé mení, tím vetími se musí alespon zdát.
Tohoto vecera jsme se skutecne mnohému naucili, ale taky nai protivníci dostali za vyucenou tak, že na to nikdy nezapomenou. Až do podzimu 1923 nám potom noviny Munchener Post pestmi proletariátu už nevyhrožovaly.
HOME
Svenska
English
German
French
French
English
German
Italian
Spanish.
Norsk
The Jewish
Plots!
Must
Germany
Perish?
A Jewish plan
for the extinction of the German nation
and the total eradication from the earth, of all her
people!
| English
|
French
|
Deutsch
| Svenska
|
Portug
|
Russian
|
Spanish
|
|
English
|
French
|
Deutsch
|
Svenska
|
Portug
|
Russian
|
Spanish
|
Italian
|
Danish
|